środa, 1 sierpnia 2018

OSOBLIWOŚCI CZARNOGÓRY




 
                                                                  Stara Oliwka



             STARA OLIWKA Z OKOLIC  BARU


   


   
   
                                                 Informacje dla turystów



               Wioska Mirowica w pobliżu miasta Bar, ostatniej stacji na trasie kolejowej Belgrad-Bar. Wśród domów i ogrodów znajduje się skwer obsadzony pięknymi, obficie kwitnącymi, barwnymi oleandrami. 
   
                                            Barwne oleandry zdobiące skwer


Rosną tu też drzewa oliwne, zaś pod nimi i w pobliżu kamienne ławki zachęcają przybyszów do wypoczynku. 
   
                                               Oliwki o oryginalnych pniach


Pośrodku skweru ujrzałam Ją – Starą Oliwkę, będącą atrakcją turystyczną miasta Bar.
To drzewo liczące ponad 2000 lat od 1957r znajduje się pod opieką państwa i ma status pomnika przyrody.
   
                          Niezwykły pień drzewa złożony z kilku "elementów"


W ciągu swego długiego życia w oryginalny sposób rozbudowało swój pień uwidaczniając kilka jego części; konary rozrosły się i poskręcały, zaś gałęzie pokrywają srebrzysto-szaro-zielone, wąskie liście. Stara Oliwka jest dużym drzewem, o obwodzie liczącym z górą 10m, rozłożystym i przysadzistym i mimo sędziwego wieku... owocującym.
Przez mieszkańców Baru nie jest uważana za "cud natury", gdyż w prywatnych gospodarstwach nierzadko można znaleźć owocujące "2000-latki" pamiętające czasy Chrystusowe i tak naprawdę to nikt nie wie, ile ich jest.
Stara Maslina (Oliwka) wg niektórych jest starsza – jej wiek określa się na 2300lat; zatem byłaby najstarszym drzewem w Europie i jednym z najstarszych na świecie.
   
                                        Ogrody oliwne w pobliżu Starego Baru


Istnieje pogląd że drzewa oliwne zostały sprowadzone na Bałkany z Palestyny i tu znalazły bardzo korzystne dla siebie warunki do wegetacji: podłoże tworzy zwietrzelina skalna bogata w minerały, ciepły klimat z dużą ilością słonecznych dni, łagodny ze względu na pobliski Adriatyk lecz zapewniający wilgoć w potrzebnych do życia ilościach. Do dziś zapewniają ludziom owoc doskonałej jakości, o czym przekonałam się uczestnicząc w degustacji potraw kuchni czarnogórskiej w sadzie oliwnym państwa Perecic, małżeństwa polsko - czarnogórskiego ze Starego Baru, przygotowanej przez panią Marzenę Perecic z d.Kossowską, utalentowaną poetkę i rzeźbiarkę, tworzącą w drzewie oliwnym.
   
                                      Widok z ogrodu oliwnego Gospodarzy
   
                                            Kilka specjałów z poczęstunku


Najbardziej smakowały plastry koziego sera maczane w oliwie, same oliwki i tzw. priganice przypominające nasze "pampuchy", także maczane ale w miodzie z czarnogórskich ziół.
   
                     Produkty domowego wyrobu Gospodarzy


To była "przyjemność dla podniebienia, zaś oryginalne wiersze i ciekawe rzeźby trafiały do wyobraźni i serc słuchaczy, dostarczając przyjemności każdemu z nas.
Hodowcy z okolic Baru mówią, że gaje oliwne tworzy się dla następnych pokoleń, więc wg miejscowego zwyczaju młody człowiek żeniąc się sadzi zwykle 20 do 30 drzewek zaś drzew oliwnych jest mnóstwo i sami mieszkańcy ich liczbę podają szacunkowo.
Sędziwą Oliwkę uważa się za drzewo "święte", gdyż w jej cieniu godzą się skłócone rodziny, odbywa się publiczne odczytywanie własnych wierszy i śpiewanie pieśni, zaś każdy turysta obowiązkowo robi sobie pod nią pamiątkowe zdjęcie.
   
                                            Pod "świętym" drzewem



Lipiec 2018r                                                                             Ewa Utracka