środa, 13 lipca 2016

FRANCJA EURO 2016



 
   Lazurowe Wybrzeże, Cannes; marina, w tle stylowy hotel przy bulwarze La Croisette


              LAZUROWE WYBRZEŻE – CANNES



              W słoneczny poranek pożegnałam średniowieczny Awinion, piękny
i kapryśny Rodan – "kręgosłup" Francji, a na nim most św. Benezeta czyli most – legendę, którą przedstawiłam w balladzie pt "Most w Awinion".
Jechałam przez czerwcową, południową Prowansję w stronę Lazurowego Wybrzeża drogą, która przecinała Alpy Nadbrzeżne. "Terra rossa"(czerwona ziemia) zdawała się być tak ubogą jako gleba, lecz odpowiednio "wzbogacona" rodziła winorośl, lawendę, słoneczniki, jarzyny, pomidory i inne uprawy. Stoki górskie Alp pokrywały gęste lasy i zarośla, poniżej kamieniste łąki, ale na tle lazuru nieba widniały długie, grzebieniaste, wapienne granie; czasem pokazywały się pojedyncze wielkie, fantazyjnie wyrzeźbione przez erozję formy skalne.
Wreszcie zbliżyło się do nas oczekiwane morze – autokar mijał malowniczo usytuowane osiedla zbliżając się do Cannes "zstępującego" z zielonych wzgórz ku zatoce.

 Lazur nieba rozżarzony już letnim słońcem, lśniący lazur wód Morza Śródziemnego, kremowe głazy i kamienie budujące nabrzeża i piaszczysto – białe, rozkoszne plaże, które niedługo będą pełne kolorów i gwaru tłumów turystów i wczasowiczów z różnych miejsc Francji, Europy i licho wie, skąd jeszcze – oto Lazurowe Wybrzeże, Francuska Riwiera, miejsce tak wymarzonego wypoczynku, ale...czy tylko? 
Szłam rozglądając się, bez pośpiechu, pięknym bulwarem La Croisette, o którym wiedziałam, że jakieś sto pięćdziesiąt lat wcześniej był wiejską drogą. A teraz? Gdzieś w pobliżu mnie pędziły samochody, autokary, rowery, jedni ludzie spieszyli się gdzieś, inni żartowali i śmiali się idąc grupkami i fotografując słynny, nadmorski bulwar.
Mnie interesowały białe statki, jachty i łodzie przycumowane do nabrzeża, oczekujące na różnej maści wilki morskie – trudno było oderwać wzrok.

Po przeciwnej stronie, na wzgórzu dominował zamek, podobno w XIw zbudowany przez mnichów, z basztą Najświętszej Marii Panny. W pobliżu tegoż wznosiła się wieża kościelna zaopatrzona w zegar, wśród starej zabudowy. 
Przy bulwarze zwracał uwagę stylowy, staroświecki hotel. Wędrowałam dalej bulwarem Croisette; z jednej strony morze, zawsze piękne, rozświetlone przez lato, z drugiej – ruchliwe miasto - eleganckie, nowoczesne, z hotelami i pensjonatami pośród ogrodów, grup palm, zapachu krzewów różanych i oleandrów. Dotarłam do skweru zacienionego platanami, "strzelającymi w niebo"pióropuszami palm, pełnego kwiatów, wręcz zapraszającego do relaksu, ale też wokół było zbyt wiele ciekawych obiektów.
 Znalazłam się w sąsiedztwie centrum festiwalowo – kongresowego, tuż obok "czerwonego dywanu" leżącego na schodach pałacu, miejsca, w którym począwszy od maja 1946r odbywa się prestiżowy festiwal filmowy, gromadzący wiele osób związanych z przemysłem filmowym. Jego rozmach sprawił, że Cannes stało się nie tylko miastem "święta" światowego kina ale i miejscem załatwiania wielkich "biznesów filmowych". W salach pałacu festiwalowego i wielu salach hotelowych, w miejscowych kinach, nawet tych "pod chmurką" odbywają się pokazy obrazów zgłoszonych do konkursu.
 W głównej sali pałacu festiwalowego rozdawane są nagrody - "Złote Palmy" dla najlepszych filmów. W przystaniach Cannes cumują jachty, na których odbywają się bankiety i baluje się do białego rana, szampan leje się strumieniami, a setki młodych i pięknych kobiet wdzięczą się licząc na łut szczęścia czyli na znalezienie sponsora, który zechce pomóc w zrobieniu wielkiej kariery. Po czerwonym dywanie i bulwarze przechadzają się najświetniejsze "gwiazdy i gwiazdki" amerykańskiego i europejskiego kina prezentując swe wdzięki zdobne w wymyślne toalety i
fantastyczną biżuterię tak, żeby zasłaniając je - kokieteryjnie odsłaniać, wzbudzać podziw w szczęśliwcach, którym udało się znaleźć w pobliżu, prowokować pozując do zdjęć gromadom fotoreporterów, wymuszając zainteresowanie i komentarze. 

Utarło się powiedzenie, że"festiwal bez skandalu jest jak żołnierz bez karabinu" , toteż wraz z gwiazdami pojawiają się skandale i skandaliki czyli "pieprzyk" festiwalu, "sól" show biznesu. I tak w 1953r nikomu nieznana, młodziutka aktorka, Brigitte Bardot, ukazała się na plaży w nader skąpym, dwuczęściowym kostiumie kąpielowym ze stanikiem bez ramiączek. Cóż z tego, że natura hojnie wyposażyła dziewczynę w urodę, wspaniałe kształty, w sexappeal, który z niej emanował. Taki strój to po prostu skandal! Natychmiast obległ ją tłum fotoreporterów, którzy łamiąc nogi i ręce pstrykali zdjęcia – fach "papparazzi" dopiero raczkował. Sensacja! Zdjęcia w kostiumie kąpielowym "bikini" w krótkim czasie obiegły świat wywołując furorę, a BB nie została zaproszona na wielki bankiet kończący festiwal! W kilka lat później jako wielka gwiazda francuskiego kina zemściła się na festiwalowym jury organizując konkurencyjny bankiet.
W 1955 roku miał miejsce jeden z najgłośniejszych romansów XXw. Amerykańska blond – piękność, aktorka Grace Kelly, laureatka Złotej Palmy za główną rolę w amerykańskim filmie pt "Dziewczyna z prowincji" poznała ks. Rainiera III, władcę Monaco. W rok później była już Gracją – Patrycją Grimaldi, księżną Monaco.
Po czerwonym dywanie i bulwarach przechadzał się Roman Polański zostawiając w galerii odcisk swojej dłoni, Gina Lollobrygida, Sophia Loren, Romy Schneider, Alain Delon, reżyser Alfred Hitchcock, Antonioni, Franco Zephirelli i wielu innych artystów światowego kina. 
Prawdziwą sensację przyniósł 1963r, kiedy to reżyser doskonałego, włosko-francuskiego dramatu historycznego pt "Lampart" nagrodzonego Złotą Palmą, arystokrata Visconti, paradował w towarzystwie seksownej imigrantki z Tunezji, Claudii Cardinale. Młoda, egzotyczna piękność "kaleczyła" język włoski, lecz mimo to partnerowała w nagrodzonym filmie wielkiemu Burtowi Lancasterowi, a teraz prowadziła na smyczy....geparda pozując fotoreporterom do zdjęć.

..."Takie były zabawy, spory w owe lata..." A dziś? O festiwalu w Cannes czytamy w prasie, oglądamy wiadomości w telewizji naszpikowane fotkami papparazzich i zbytnio się niczemu nie dziwimy. W parę dni po zakończeniu tego" targowiska" próżności, snobizmu, blichtru, seksu i Bóg jeden wie, czego jeszcze, bo różni biznesmeni biorą w nim udział, ci z nad Zatoki Perskiej też, z wycieczką lub indywidualnie odwiedzany Cannes, w którym jeszcze unosi się niezwykła aura światowej imprezy wraz z zapachem perfum...Na schodach pałacu jeszcze leży czerwony dywan – można sobie zrobić tam pamiątkowe zdjęcie, na skwerze, wśród palm i kwiatów można "dorobić" twarz jednej z tekturowych podobizn gwiazdek stojących w grupie – też na pamiątkę z Cannes.
Po tych wrażeniach zanurzyłam się w ulice i zaułki starego miasta zalane słońcem, tonące w cieniu, zdobne w "płaszcze" cudnych bugenwilli.
Historia mówi, że w osadę rybacko – rolniczą u stóp średniowiecznego zamku, nad zatoką założono w 1530r. Było tu pięknie, cicho, jak w raju. Nawet Napoleon lądując na pobliskim przylądku Frejus w 1815r nie zakłócił spokoju wioski. 
Minęło niewiele lat, a w urodzie tego miejsca zakochali się możni tego świata – Anglicy, arystokraci i bankierzy francuscy wznosząc tu rezydencje dla relaksujących i kojących rozstrojone szarą codziennością nerwy kąpieli morskich, by zażywać romantycznych przechadzek brzegiem morza o zachodzie, czasem o wschodzie słońca itp przyjemności. Potem pojawili się hotelarze, restauratorzy i różni inni usługodawcy działający dla wygody i zachcianek bogatych - wielkich panów i dam. Wreszcie na przełomie XIX i XXw zapomniano o istniejącej tu niewielkiej osadzie. Kolej dowoziła amatorów wspaniałych wrażeń i klimatu z całej Europy.
Tak powstawało w przeciągu niespełna stulecia tętniące dziś codziennym życiem, kulturą i sztuką miasto Cannes. Jak pokazują realia nie tylko wspaniałą naturą i intelektem ono żyje. Praktycznie sezon turystyczny trwa w Cannes cały rok dzięki łagodnemu, śródziemnomorskiemu klimatowi; jest też jednym z kilku miejsc na Riwierze Francuskiej, gdzie zaaklimatyzowały się przywiezione palmy stając się fantazyjnym elementem tutejszych krajobrazów.
Wąskimi uliczkami szłam na zamkowe wzgórze, skąd roztaczały się przede mną niezapomniane widoki na morze, marinę i porty, na stare i nowe miasto. 
Spodobało mi się Cannes z jego uliczkami i zaułkami, murami domów i ogrodów zdobnymi w barwne kwiaty, gdzie niejednego skrzyżowania strzegą sędziwe kapliczki najczęściej kryjące Madonnę z Dzieciątkiem, gdzie można spotkać zabytkowe zakątki z czasów średniowiecza. Spacer mój kończę przy hali targowej, gdzie można nabyć pachnące woreczki z lawendą, przysmaki tutejszej kuchni, owoce Południa, pamiątkowe drobiazgi.
W Cannes znalazłam trudno uchwytny, dyskretny urok starego, niewielkiego miasta pełnego zapachu kwiatów, lawendowego olejku i morza, tę aurę stanowiącą przeciwieństwo do rozwrzeszczanego, rozpychającego się, pędzącego nie wiadomo dokąd i po co, w luksusowych samochodach i nowoczesnych jachtach "dziś".


Lipiec 2016r                                                                                   Ewa Utracka

  
                               Cannes; miasto i brzeg zatoki Morza Śródziemnego


                                                           Nabrzeże morza


                                            Piaszczysta plaża i molo w Cannes


                                    Marina w Cannes; w tle centrum festiwalowe


                                                       Nowoczesna łódź


                                        Średniowieczny zamek w Cannes


                                                        Palmy przy bulwarze


                                  Nadmorski skwer - fragment bulwaru

                               
                                    Hotel w Cannes, przy słynnym bulwarze


                                      Luksusowy hotel Majestic Barriere


                                                    Bulwar La Croisette


                                     Oleandry - urok Lazurowego Wybrzeża


                                        Pojazd do zwiedzania Cannes


                                                               Kasyno


                                   Czerwony dywan tuż, tuż...pamiątka z Cannes


                                            Aleja gwiazd - kino wg Tarantino


                                   ... i odcisk dłoni innego słynnego reżysera


                                                            Bulwar Croisette


                                                  Stare Miasto w Cannes


                                                 Ulica w starym Cannes


                                                          W hali targowej


                                                           Róże Południa


                                             Pod zamkową basztą NMP


                    Zamkowe wzgórze; Place de la Castre, Madonna z Dzieciątkiem


                                   Miasto Cannes z zamkowego wzgórza


                 Miasto, centrum festiwalowo-kongresowe i marina - widok ze wzgórza


                                Stare Miasto - widok ze wzgórza zamkowego


                                                           Port w Cannes


                                              Stara, przydrożna kapliczka


                                                    Zaułek i bugenwille


                                                 Uliczka w starym Cannes


                                                            Relikt z XIIw


                                            Galeria, sklepiki, kafejki...


                                                            Miasto Cannes


                                                                  W porcie


                                          Szkółka palm w pobliżu Cannes


                                      Dzieło erozji w kompleksach skalnych


                                   Południe Prowansji - Alpy Nadbrzeżne


fot. Ewa Utracka

PS
Na tym kończę "serial" reportaży FRANCJA EURO 2016. Składam gratulacje piłkarskiej Reprezentacji Polski w uzyskaniu pozycji ćwierćfinałowej jednocześnie mając nadzieję na więcej sukcesów w mistrzostwach świata.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz