wtorek, 10 stycznia 2023

GÓRA JAMNA - CIEKAWE MIEJSCE MAŁOPOLSKI

 


                        Dom św. Jacka - Respublica Dominicana na Jamnej, Ośrodek     Duszpasterstwa Akademickiego o.o. Dominikanów z Poznania


                 DUCHOWE "OBLICZE" JAMNEJ

                      CZYLI RESPUBLICA DOMINICANA


            Cytat z listu Jana Pawła II, Papieża, do o.Jana Góry OP: Drogi Janie Wojciechu!...Cieszę się, że "Górale Górze dali górę". Bardzo chętnie też przyjmuję tę izdebkę, którą zamierzacie tam wybudować także i dla mnie. Załączam małą cząstkę wyposażenia.(góra to Jamna).

1 stycznia 1992, dzięki pomocy udzielonej przez wójta gminy Zakliczyn nad Dunajcem, z inicjatywy i dzięki włożonej pracy o. Jana Góry OP otwarto Dom Świętego Jacka – ośrodek duszpasterstwa na górze Jamna położonej w gminie Zakliczyn, pow. Tarnów, następnie, poprzez osobiste zaangażowanie papieża Jana Pawła II powstawało Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

                                       DOM ŚW. JACKA

Siedzibą jego była stara szkoła w Jamnej, nazwana Szkołą Wiary. Początkowo pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowego dla poznańskiej młodzieży, studentów i wiernych, gdzie znajdowano także okazję do rozmyślań, modlitwy i zgłębiania tajników wiary - w harmonii z Naturą.

Dziś Dom św. Jacka to centrum życia ciekawie zabudowanej osady rekolekcyjnej, a najważniejszy jej obiekt, miejsce głębokiej zadumy, został wyposażony przez wielu darczyńców. 

                                                     Dom św. Jacka
Wiejska szkoła, jakie jeszcze można spotkać w miasteczkach i wsiach dawnej Galicji lub zwiedzić i oglądnąć ich wyposażenie w Nowosądeckim Parku Etnograficznym, została przystosowana do pełnienia nowych funkcji: co zbędne wyburzono, potrzebne - wyremontowano lub dobudowano, jak np. wieżę "mieszkalną". Te zmiany budowlane odbywały się zgodnie z pomysłami ojca Jana Góry i pod jego bacznym okiem. Zatem -
jest w nim kaplica, kuchnia, refektarz oraz cztery pokoje noszące nazwy: Pokój Wiejskiego Proboszcza Ojca Jana Góry, Pokój Romana Brandstaettera mieszczący bibliotekę, Pokój Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Pokój Duszpasterzy Akademickich.

Zaczęłam" wędrówkę" od Pokoju Ojca świętego Jana Pawła II, pokoju gościnnego, który do dziś mieści się w dobudowanej wieży: jest mały lecz urządzony gustownie i wygodnie. Pokój od lat czekał na Dostojnego Gościa i... dalej czeka...

O. Jan Góra prowadząc obfitą korespondencję z Watykanem zawsze zapraszał naszego Papieża na Jamną. Ojciec Św. bardzo chciał zobaczyć to piękne miejsce i...wreszcie zobaczył i pobłogosławił - ale z powietrza! Po prostu, podczas kolejnej Pielgrzymki do Ojczyzny, 16 czerwca 1999r zarządził "nalot na Jamną".

Pilot się spisał, bo dwukrotnie okrążył wierzchołek góry, a Papież z małej wysokości, z okna helikoptera mógł obejrzeć i ucieszyć się powstającym najmłodszym w Polsce Sanktuarium Maryjnym! Oczywiście, wszyscy ludzie, w tym turyści i młodzież przebywająca na Jamnej witali Go jak zwykle - gorąco, z radością i nadzieją.

Papież wspominał o tym w swojej korespondencji i w bezpośrednim kontakcie z o. Janem Górą.

       Na rozległym wierzchołku góry Jamna wzniesiono kościół - Sanktuarium Maryjne

Pokój Duszpasterzy Akademickich jest nieudostępniony wizytującym. Zwiedzać można małą Kaplicę z relikwiami św. Jacka i obrazem Matki Boskiej Jamneńskiej, salkę muzealną z pamiątkami z całego świata - różnymi drobiazgami od Papieża, jak Jego piuska, ornat i świecznik z kości słoniowej, portrety papieskie rodzimych twórców oraz podziwiać wzruszający obraz zatytułowany "Polska Madonna"- dzieło poznańskiej malarki. 

                                                      Salka muzealna

                      Pamiątki po św. Janie Pawle II, Papieżu, przez ojca Jana Górę

                                                             Polska Madonna

                                             Pamiątki z nieodległej historii Polski

 Naprzeciw jest Pokój Poety, Romana Brandstaettera, obszerny, wypełniony słońcem, krzesłami i fotelami; przy ścianach regały z książkami - wielka, biblioteka zasobna w piśmiennictwo naukowe, w tym filozoficzne, teologiczne, liczne pisma Papieża Jana Pawła II oraz bogaty księgozbiór ofiarowany Domowi św. Jacka przez tego twórcę.

                            Biblioteka czyli Pokój Poety, Romana Brandstaettera

                                                               Pokój Poety

To była niezwykła postać, jakby Jamna przyciągała mniej lub bardziej niezwykłe osoby od o. Jana Góry i popierającego go we wszystkich pomysłach i poczynaniach samego Papieża. Wykształcony, uzdolniony Żyd rodem z Tarnowa, literat, znawca Biblii już w czasach Międzywojnia, okres okupacji hitlerowskiej spędził w Izraelu; lecz ta jego niezwykłość datowała się od lat chłopięcych.

Roman Brandstaetter przez wiele lat życia poznawał zasady religii katolickiej, zanim przyjął chrzest, a stało się to w drodze powrotnej do Polski, po zakończeniu działań wojennych. W tym czasie miał już pokaźny dorobek literacki, a teraz Wiara dała mu świeży impuls do dalszej pracy twórczej. Zadomowił się w Poznaniu i związał ze środowiskiem dominikańskim i wydawnictwem "W drodze". Znalazł tam wielu przyjaciół, a wśród tych najbliższych był młody Jan Góra, dominikanin, działający w Duszpasterstwie Akademickim. Twórczość Romana Brandstaettera jest przesiąknięta poezją – jest twórcą zbiorów wierszy m.in. "Pieśń o moim Chrystusie", doskonałym tłumaczem Psalmów, Ewangelii, Ksiąg Pisma Św. oraz autorem kilkutomowej powieści "Jezus z Nazaretu".

                                              Kominek w Pokoju Poety

                          Pokój Poety - stare pianino, bo tu czasem się też śpiewa

Pokój poświęcony jego pamięci stał się miejscem zebrań i niekończących się dyskusji, gawęd, biblioteką, miejscem pracy twórczej młodych i doświadczonych oraz prezentacji ich twórczości. Do tego ciepło promieniuje z wielkiego kominka, a okna dostarczają wrażeń wizualnych. Nie brak także nut i starego pianina, bo tu także się śpiewa; w efekcie jest swojsko, przytulnie i przyjaźnie. Z Pokoju Poety jest przejście do "stanowiska dowodzenia" czyli do celi ojca Jana Góry i choć Go już brak pośród "ludu z Jamnej", wciąż czuje się Jego obecność i wsparcie. Idąc korytarzem i kuchnią wyszłam na zewnątrz. Jeśli ktoś odczuwa potrzebę tworzenia czegoś w samotności, np. rzeźbienia, malowania na szkle, desce czy płótnie, majsterkowania, pisania, to znajdzie sobie miejsce w domu pracy twórczej.


                                  Dom pracy twórczej przy domu św. Jacka

                              Rzeźba w drewnie powstała w domu pracy twórczej

                                                                 Św. Florian

Drogą wiodącą wśród drewnianej zabudowy - małych kiosków i sklepików 
z różnymi tu powstałymi cackami zmierzam po schodach do kościoła wzniesionego na rozległym wierzchołku góry Jamna.

Droga do kościoła - sanktuarium na wierzchołku góry

                             Widoki na Beskidy z krótkiej i stromej drogi do kościoła


Kraków, styczeń 2023r                                                Ewa Utracka

fot. Ewa Utracka



 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz